POZNAŃ
Piąte urodziny poznańskiego mostu śródeckiego
7 grudnia 2012 roku minęło pięć lat od czasu uroczystego otwarcia Mostu Biskupa Jordana pomiędzy Ostrowem Tumskim i Śródką, najstarszymi dzielniczkami Poznania. Na urodziny, a jednocześnie coroczny Salon Muzyczny: (tym razem) pt. Gershwin na Śródce licznie przybyli mieszkańcy Śródki i Poznania. Zapraszamy na krótki REPORTAŻ - FOTO.
Urodziny zostały zorganizowane przez Urząd Miasta Poznania i C.K. Zamek w partnerstwie z Radą Osiedla Ostrów Tumski, Śródka, Zawady, Komandoria oraz Stowarzyszeniami: Wędrowni Architekci, SIC!, Śródeja, a także liczną grupą Wykonawców takich jak: Zespół Tańca Hip-Hop „Yatey” z MDK nr 1 w Poznaniu, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Lipczyńskiej Sławskiej (młodzież kl. IX), Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (projektanci kostiumów), Orkiestra KuSza – Kulturka i Szacuneczek ze Śródki, Ośrodek Szkolno–Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. J. Sikorskiego ze Śródki, VI LO im. I. J. Paderewskiego (modelki), Państwo Maria i Andrzej Górni (fundatorzy koszulek z nadrukiem dla równolatków mostu), Pani Tatiana Mura–Waraczewska (prowadząca) i Pan Tom Anessi (prowadzący, amerykanin w Poznaniu) oraz Pani Teresa Nowak (reżyser i scenarzysta) wraz z zespołem.
Była też okazja do wspomnienia tamtego dnia i do refleksji czym jest ten most i czym była jego budowa w 2007 roku dla poznaniaków i Poznania.
Most Biskupa Jordana jest przede wszystkim następcą wielu historycznych konstrukcji, towarzyszących rozwojowi Poznania, przez co najmniej ostatnich dziesięć wieków, zwanych Mostem Cybińskim lub Śródeckim. W ostatnich czasach, były wśród nich: drewniany most służący poznaniakom w latach 1970 – 1945, żelazny most z lat 1939 – 1913, pierwszy żelazny most rozebrany w 1913 r., a zbudowany w roku 1905, a także drewniany most funkcjonujący na przełomie XIX i XX wieku, także drewniany most z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, którego pozostałości odkryli archeolodzy w 2007 r. oraz wiele, wiele jeszcze innych, których wyglądu możemy się tylko domyślać.
W 2007 r., po 37 latach nieobecności, Most Cybiński został odbudowany w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji, w pierwszych latach po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, z połączonych funduszy UE, Miasta Poznania oraz Budżetu Państwa jako most dla ruchu pieszego i rowerowego oraz nazwany Mostem Biskupa Jordana, pierwszego biskupa Polski i Poznania.
Został zbudowany na miejscu dawnych przepraw cybińskich, przy wykorzystaniu zabytkowego, liczącego 90 lat, nitowanego przęsła mostu Św. Rocha. Niezwykle interesująca technicznie, podróż tego przęsła z nad rzeki Warty na odległe o kilometr miejsce docelowe rozpoczęła się 6 września 2007 r., w dniu 37-ej rocznicy rozebrania poprzedniego mostu. Jej najbardziej interesującym momentem było przetransportowanie przęsła przez Most Mieszka I, które przyciągnęło nad Cybinę sporą liczbę zainteresowanych tym inżynierskim widowiskiem poznaniaków.
Przez ostatnie pięć lat, Most Biskupa Jordana okazał się miejscem bardzo ważnym dla mieszkańców Poznania i atrakcyjnym dla turystów. Ma różnorodne wcielenia jako most zakochanych (z setkami zawieszonych na poręczach mostu kłódek opatrzonych inicjałami lub imionami zakochanych), jako miejsce spotkań, refleksji, zdjęć pamiątkowych, punkt widokowy, czy miejsce różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych.
Lech Podbrez, Urząd Miasta Poznania.