Realizacja - Książka
Koncepcja wydawnicza
Zwieńczeniem projektu edukacyjno-kulturalnego „Wspólna nie znaczy niczyja” było wydanie książki pod tytułem "Wspólne nie znaczy niczyje, czyli o podwórkach i ulicach coś dla dziecka i rodzica".
Książka skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym i ich rodziców. Jej celem jest zwiększanie świadomości społecznej na temat przestrzeni publicznej i informowanie jaki udział w jej kształtowaniu może mieć każdy obywatel. Publikacja została zaprojektowana w taki sposób, że główną część, czyli opowieść dla dzieci, uzupełniają ukryte w otwieranych skrzydełkach teksty dla dorosłych. Tekstów jest 10, a każdy dotyczy innego zagadnienia m.in.: wprowadzania wielokolorowych elewacji, rozrastania się miast w niekontrolowany sposób, czy też bezpośredniego wpływu mieszkańców na wygląd otaczającej ich przestrzeni.
Książka powstawała w sposób nietypowy, jej koncepcja rodziła się w burzliwej dyskusji między autorami a ekspertami. Kto będzie odbiorcą? Jak połączyć walory literackie z treściami wyrastającymi z Karty Przestrzeni Publicznej? Od początku założono, że istotną częścią publikacji będzie warstwa plastyczna. W pierwszej kolejności powstało opowiadanie dla dzieci, które napisała księgarka Alicja Szyguła. W oparciu o nie, publicysta Jakub Głaz, opracował 10 tekstów uzupełniających, które mają za zadanie przybliżyć dorosłemu czytelnikowi najważniejsze kwestie związane z przestrzenią publiczną pojawiające się w historiach dla dzieci. Na koniec Ola Woldańska-Płocińska, ilustratorka, nadała całej książce niepowtarzalną szatę graficzną, spójną z grafiką wszystkich materiałów edukacyjnych i promocyjnych wytworzonych w ramach projektu.
Przygotowany materiał w listopadzie 2014 r. został przekazany Wydawnictwu Miejskiemu Posnania. Nakład, w postaci 1600 egzemplarzy, został bezpłatnie rozdany wszystkim uczestnikom i partnerom projektu.
Zdjęcia: Fotogaleria
Przeczytaj również: